سقالکسار

عصر روز شنبه به اتفاق مامان فاطی و عمه صدیقه گلسا جون رفتیم به سمت سد خاکی سقالکسار که در پانزده کیلومتری جنوب شهر رشت و بین راه آقا سید شریف تا جیرده قرار داره.

اولین باری بود که این سد خاکی رو میدیدم و عمه گلسا نانازی، تعریفش رو برامون کرده بود. مسیر دسترسی به این منطقه رو براتون پایین این مطلب میذارم.

حالا بریم تو جاده:

عکس پایین مربوط میشه به جاده روستای سقالکسار که میشه گفت شلوغ بود و جمعیت زیادی آمده بودند.

این عکس از یه جای خیلی خلوت گرفته شده. جاده باریکی بود مثل اکثر جاده های روستایی شمال.

 

مسیر طولانی نبود و خیلی زود به ورودی اصلی و خاکی سد رسیدیم:

 

مثل اینکه در روزهای خلوت با ماشین میشد از این مسیر خاکی عبور کرد و  به محوطه اصلی رسید که گویا ورودی ماشین هزار تومنی هم میگرفتند که آن روز کسی نمی توانست با ماشین وارد شود. ماشینها را پارک کردیم و پیاده راه افتادیم:

 

چهار یا شاید پنج دقیقه بیشتر طول نکشید که دریاچه برایمان هویدا شد. حالتی بود که انگار بر بالای کوهی ایستاده ای و دریاچه ای زیر پایت است. یه چیزی تو مایه های لاهیجان با این تفاوت که فاصله دریاچه و کوه کمی بیشتر است و البته لاهیجان بسیار پیشرفته تر از اینجاست.

 

دیدنش را برای یک بار و نه بیشتر دوست داشتم.

عکس پایین نصفه سمت راست دریاچه است و نیمه دیگری به همین اندازه را در عکس بعدی می بینید.

 

دور تا دور دریاچه، جاده خاکی است که با ماشین هم میشود کل دریاچه را دور زد و همانطور که گفتم ما نتوانستیم برویم چون ماشینها اجازه ورود نداشتند و پیاده روی هم در آن جاده خاکی بسیار وقت گیر و خسته کننده بود.

امیدوارم که اگر به این خطه از سرزمین سبزمان، ایران آمدید به شما خوش بگذرد.

 

برای نوشتن خاطرات سفرهای درون شهری و برون شهری خانواده ما هم دو دلیل دارم:

یکی آنکه دخترکم وقتی که بزرگ شد بداند که به چه جاهایی رفته و از کجاها دیدن کرده و دلیل دومم هم این است که کسانی که از وبلاگ گلسا جون دیدن میکنند ممکن است مشتاق دیدن این مناطق شده و از مواهب خدادای بیشتر بهره مند گردند.

 


مسیر دسترسی:

رشت: میدان رازی به طرف فلکده و بعد از حرم آقاسیدشریف و سمت چپتان جاده ای است که روستای سقالکسار نام دارد و  به سد سقالکسار منتهی میشود.

/ 0 نظر / 13 بازدید